Workshopy Parkour

Propozice na ročník 2025 se připravují!

Jarda Chum a team 

cca hodinové parkourové workshopy
- STŘEDA 16. DUBNA - ŠKOLY A SPORTOVNÍ KLUBY
- ČTVRTEK 17. DUBNA - VEŘEJNOST

Kapacita max 30 dětí/ hodinový workshop
čtvrtek 17. dubna - časy: 9 - 10h, 10 - 11h, 11 - 12h, 14 - 15h a 15 - 16h. Jeden zájemce se může zúčastnit max dvou workshopů - jeden dopoledne a jeden odpoledne.
Cena: 350 Kč (v ceně je i celodenní vstup do areálu) 

Kdo je Jarda Chum

Parkour je jeho celoživotní vášní, kterou by rád předával co největší počet lidí. Věnuje se mu již 15 let a jeho cílem je změnit vnímání parkouru v České republice, zejména ve školství, a dát tomuto sportu zaslouženou reputaci. Věří, že parkour je nejen zábavný a poutavý, ale také skvělým nástrojem pro osobní rozvoj a týmovou spolupráci.

Vystudoval Fakultu tělesné výchovy a sportu Univerzity Karlovy, kde již třetím rokem vede vlastní parkourové předměty, kurzy a školení pro pedagogy z celé ČR. Je jediným držitelem parkourové licence "A" v Česku, udělované na základě praxe a specializovaného vzdělání. Pět let působil jako hlavní trenér a administrátor největšího parkourového klubu v Praze. Jako hlavní metodik pod Českou gymnastickou federací pomáhá vytvářet z pouličních parkouristů profesionálních týmů zaměřených na kvalitu a bezpečnost. Má za sebou vystoupení a show na velkých festivalech i workshopy pro děti i dospělé. Díky úspěchům na mezinárodní scéně absolvovali řadu rozhovorů a reportáží v TV. Práce je pro něj koníčkem, dbá na detaily a každý projekt dotahuje do dokonalosti.

Výsledky Jardy jsou neuvěřitelné. (videa dole pod článkem)

Speedrunová světová 1. v závodním parkouru

  • Trojnásobný vítěz světového poháru parkouru v roce 2022-2024

  • Vítěz celé série světových poháru v parkouru v roce 2023.

  • Šestinásobný parkourový finalista na světových pohárech včetně mistrovství světa v Tokyu 

  • Dvojnásobným vítěz Mistrovsví ČR v letech 2021 a 2023 

Instagram Jardy Chuma stojí opravdu za shlédnutí.


Co je to Parkour a kdy vznikl

Parkour je atletická tréninková disciplína nebo sport, ve kterém účastníci, nazývaní traceuři, se snaží dostat z bodu A do bodu B nejrychlejším a nejefektivnějším způsobem, bez použití pomůcek a často při provádění akrobatických kousků. Má kořeny v tréninku na vojenských překážkových dráhách a bojových uměních a zahrnuje salta, běhání, lezení, houpání, přeskakování, skákání, plyometrii, kotouly a pohyb na čtyřech končetinách - cokoli, co je vhodné pro danou situaci. Aktivitu lze provozovat samostatně nebo ve skupině a obvykle se provádí ve městském prostředí, i když je možné ji provozovat kdekoliv. Zahrnuje vnímání prostředí novým způsobem a představování si možností, jak se v něm pohybovat: obcházením, překonáváním, proplétáním, přeskakováním a podlézáním jeho prvků. Parkour byl jako typ pohybu založen Davidem Bellem, když v 90. letech založil skupinu Yamakasi a disciplínu původně nazval l'art du déplacement. Disciplína byla popularizována ve 90. letech a na počátku 21. století prostřednictvím filmů, dokumentů, videoher a reklam. Pojem parkour pochází z francouzského parcours du combattant (překážková dráha), což byla klasická metoda vojenského tréninku navržená Georgem Hébertem, na které Raymond Belle rozšířil svůj trénink, včetně lezení, skákání, běhání, udržování rovnováhy a dalších metod, které začlenil do svého osobního atletického rozvoje. Jeho syn David dále rozvíjel metody svého otce a dosáhl úspěchů jako kaskadér. Termín "parkour" vznikl, když Hubert Koundé navrhl Davidu Belleovi změnit "c" ve slově "parcours" na "k", protože to bylo silnější a dynamičtější, a odstranit tiché "s" z týchž důvodů. Praktikující parkouru se nazývá traceur, s ženskou formou traceuse nebo jednoduše "parkourista".

Přínos parkouru pro děti:

Parkour nabízí dětem řadu přínosů, které mohou pozitivně ovlivnit jejich fyzický, mentální a sociální vývoj. Zde jsou některé z klíčových výhod:

1. Fyzické zdraví a kondice

- Zlepšení fyzické kondice: Parkour je intenzivní fyzická aktivita, která pomáhá zlepšit celkovou kondici, vytrvalost a sílu.

- Rozvoj motorických dovedností: Praktikování parkouru rozvíjí koordinaci, rovnováhu, rychlost a flexibilitu.

- Zvýšení fyzické odolnosti: Děti se učí padat a zvládat fyzické nároky, což zvyšuje jejich odolnost a schopnost vyrovnat se s fyzickým stresem.

2. Mentální a emoční výhody

- Zvýšení sebevědomí a sebedůvěry: Úspěšné zvládnutí fyzických výzev může posílit sebevědomí dětí a podpořit jejich důvěru ve vlastní schopnosti.

- Rozvoj odolnosti a vytrvalosti: Parkour učí děti nevzdávat se při čelení výzvám, což podporuje mentální odolnost a vytrvalost.

- Zlepšení koncentrace: Překonávání překážek vyžaduje zaměření a pláno což může zlepšit schopnost koncentrace.





Používáme cookies, abychom zajistili správné fungování a bezpečnost našich stránek. Tím vám můžeme zajistit tu nejlepší zkušenost při jejich návštěvě.

Pokročilá nastavení

Zde můžete upravit své preference ohledně cookies. Následující kategorie můžete povolit či zakázat a svůj výběr uložit.